Aksamitki – jak o nie dbać i kiedy siać?

Aksamitka to bardzo popularna roślina, regularnie spotykana w ogrodach, na rabatach kwiatowych, czy w donicach. Dlatego tutaj chcemy powiedzieć coś więcej o uprawie tych pięknych kwiatów. Z tego artykułu dowiedzą się Państwo jak dbać o aksamitki, kiedy je wysiewać i dlaczego warto je mieć.

Jest to kwiat z rodziny astrowatych. Wyróżniamy ponad 40 różnych gatunków aksamitek. Pochodzą z terenów, gdzie jest klimat tropikalny lub umiarkowanie ciepły. W naszym klimacie aksamitki kwitną od czerwca do października. Kwiaty te mogą mieć kolor żółty, czerwony, pomarańczowy, czerwono-brązowy.

Jak uprawiać aksamitki?

Stanowisko

Aksamitki lubią mieć dużo światła, dlatego warto sadzić je na terenach dobrze nasłonecznionych oraz na podwyższonych rabatach od strony zachodniej i południowej.

źródło: pixabay.com

Wymagania glebowe i podlewanie

Aksamitka bardzo dobrze rośne na glebach żyznych oraz przepuszczalnych. Nie wolno jej przesuszać, ani przelewać. Warto tutaj stosować umiarkowane podlewanie.

Kiedy siać aksamitkę?

Wysiew aksamitki możemy wykonać już w kwietniu lub w maju. Możemy wysiewać wprost do gruntu lub przygotować rozsady w doniczkopaletach.

Nawożenie

Aksamitkę można nawozić nawozami do roślin kwitnących. Nawożenie wykonujemy w okresie wegetacji rośliny.

Gotową rozsadę sadzimy do gruntu dopiero w drugiej połowie maja. Robimy to tak późno, ponieważ wcześniej występujące przymrozki mogą zniszczyć nasze młode roślinki.

Bardziej leniwi ogrodnicy mogą po prostu zostawić roślinę do późnej jesieni na rabacie. Wtedy aksamitka sama rozsieje nasiona, które wykiełkują w następnym sezonie. Następnej wiosny będziemy mogli poprzesadzać młode siewki.

źródło: pixabay.com

Gdzie zasiać aksamitki?

Kwiaty te świetnie sprawdzają się w rabatach. Można z nich tworzyć różne obwódki, czy wzory. Jest to dosyć trwała, odporna, nie atakują jej choroby i szkodniki. Dzięki tym cechom jest bardzo często stosowana w ogrodach, parkach, czy pasach zieleni w miastach.

Ciekawostki o aksamitce:

  • Aksamitka to roślina jadalna, stosuje się ją w sałatkach oraz przy ozdabianiu dań
  • Dobry przedplon dla roślin, niszczy nicienie w glebie
  • Jej nieprzyjemny zapach odstrasza szkodniki: gryzonie, mrówki, mszyce, krety
  • Przyciąga pożyteczne owady

Dodaj Komentarz