borówka amerykańska

Borówka amerykańska – najsmaczniejsze odmiany, uprawa i nawożenie

Borówka amerykańska to krzew, który dorasta do 2 metrów wysokości. Kwitnie w maju i w czerwcu, a od lipca do września wydaje smaczne jagody. Z jednego krzewu można zebrać nawet 6 kilogramów owoców. Dlatego warto je mieć w swoim ogrodzie i dowiedzieć się więcej o jej uprawie.

Borówka amerykańska uprawa

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest trudna. Najważniejszą zaletą borówki jest to, że możemy sadzić ją przez cały sezon. Jest ona odporna na różnego rodzaju choroby. Jednak zanim zasadzimy zakupione sadzonki, bez względu na to, czy były one zakupione w donicy, czy z odkrytym systemem korzeniowym, przed ich zasadzeniem, korzenie powinny moczyć się w wodzie minimum przez godzinę. W tym czasie możemy wykopać dołek, głęboki na około 40 cm i szeroki na 60. Ważne jest to, aby zasadzić rośliny w odpowiedniej odległości,  w rzędach powinna ona wynosić przynajmniej 1,5 metra. Następnie wokół rośliny usypujemy sosnową korę.

Borówka najlepiej rośnie w stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru. Nie sprzyjają jej miejsca, w których często stoi woda.  Borówka amerykańska lubi gleby kwaśne. Dlatego ziemię w dołku przygotowanym na sadzenie wzbogacamy torfem.

Wysokość pH a wzrost borówki amerykańskiej

  • pH 3,5 – 4,5 – idealne warunki dla borówki amerykańskiej
  • pH 5,5 – roślina zmniejsza owocowanie
  • pH 6 – roślina przestaje rosnąć

Borówka amerykańska nawożenie

W przypadku nawożenia, tutaj stosujemy nawozy przeznaczone jedynie do zasilania borówki amerykańskiej. Takie nawozy znajdziemy na przykład w sklepie internetowym Przydomu.pl Podczas nawożenia borówki amerykańskiej należy dokładnie trzymać się wszelkich wskazówek zawartych w instrukcji, wtedy unikniemy ryzyka przenawożenia.

Borówka amerykańska owoce

Owocuje obficie, ma fioletowe jagody. Związki odżywcze i mikroelementy zawarte w jagodach bardzo dobrze wpływają na zdrowie. Między innymi poprawiają mikro krążenie w oku, niszczą zły cholesterol i zawierają antyoksydanty. To prawdziwa skarbnica zdrowia.

borówka amerykańska owoce

Borówka amerykańska przycinanie

Pierwsze 3 – 4 lata po zasadzeniu usuwamy pędy, które są chore, przemarznięte połamane lub słabe. Po 5 latach wykonujemy cięcia prześwietlające i odmładzające. Jeden krzew powinien mieć około 8 pędów głównych. Najwięcej owoców dają krzewy 2-3 letnie.

Borówka amerykańska najsmaczniejsze odmiany

Bluegold – owoce zbieramy w sierpniu, są smaczne i duże. Krzewy nadają się również do uprawy na balkonie, czy tarasie

Bluejay – owoce są w smaku winno-słodkie. Zbieramy je już w lipcu.

Herbert – bardzo smaczne i duże owoce, pokryte lekkim nalotem. Dojrzewają w sierpniu, jednak ich minusem jest to, że nie nadają się do transportu i długiego przechowywania.

Brygittia – duże i smaczne owoce, dojrzewają od sierpnia do września. Krzew ma małe wymagania glebowe.

Darrow – możemy jeść owoce w sierpniu i wrześniu. Co ważne, są duże i smaczne, jednak żeby takie były muszą rosnąć w słonecznym i ciepłym stanowisku.

 

Dodaj Komentarz