kiedy sadzić tulipany

Czy już wiesz, jak sadzić tulipany?

Tulipany to piękne kwiaty, które wzbogacają piękno wiosny, ale czy wiemy jak sadzić tulipany? Jak dobrać cebulki i na co zwrócić uwagę, aby ochronić je przed szkodnikami? Tutaj znajdziecie odpowiedź na te pytania.

Jak dobrać cebulki tulipana i na co zwrócić uwagę?

Jeśli w wiosną chcemy mieć piękne kwiaty w ogrodzie, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby cebulki były zdrowe. Nie mogą mieć na sobie oznak gnicia lub uszkodzenia.

Jak przygotować cebulki z ostatniego sezonu do sadzenia?

Jeśli z poprzedniego roku zostały nam się cebulki, najpierw powinniśmy wymoczyć je we wodzie z dodatkiem fungicydu, który kupimy w sklepie ogrodniczym. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami stosowania sztucznej chemii w ogrodzie, zawsze możemy poszukać ekologicznych preparatów, które wzmocnią cebulki i ochronią je przed grzybami, szkodnikami i pleśnią.

Kiedy sadzić tulipany?

Tulipany sadzimy od połowy września do połowy października. Dzięki temu cebulki zdążą się odpowiednio ukorzenić. Zbyt późne zasadzenie może spowolnić ich kwitnienie.

Tulipan – wymagania glebowe

Gleba pod tulipany musi być żyzna i przepuszczalna. Ziemia gliniasta powoduje zatrzymywanie wody i gnicie cebulek. Co więcej, w gliniastej ziemi cebulki mają problem z wykształceniem systemu korzeniowego.

jak sadzić tulipany

Źródło: pixabay.com

Jak przygotować glebę pod tulipany?

Najpierw ją przekopujemy, następnie wyrywamy wszystkie chwasty oraz wyrzucamy większe kamienie. Warto na dno dołka wsypać trochę kompostu zmieszanego z ziemią.

Jakie stanowisko jest najlepsze dla tulipanów?

Tulipany powinny rosnąć w stanowisku bardzo dobrze nasłonecznionym. Jeśli posadzimy je w cieniu będą wyciągać się do słońca. Warto zasadzić je pod drzewami, które spuszczają liście na zimę.

Jak sadzimy tulipany?

Tutaj najważniejsza jest głębokość, przyjęło się, że sadzimy tulipany na głębokości odpowiadającej trzem wysokościom konkretnej cebulki. Tulipanów nie sadzimy zbyt płytko, bo później nie będą trzymać się prosto i będą pokładać się po ziemi.

Jak uchronić cebulki przed szkodnikami?

Do tego celu warto zastosować specjalne koszyczki wykonane z tworzywa sztucznego, które mają ażurowe dno i ścianki. Dzięki temu nie przepuszczają szkodników, ale świetnie radzą sobie z odprowadzaniem zbyt dużej ilości wody.

Jak zabezpieczyć tulipany przed zimą?

Na rabatach warto położyć warstwę torfu, gotowego już kompostu lub słomę. To ochroni glebę przed zbyt głębokim przemarznięciem oraz przed zbyt szybkim wzrostem chwastów. Taką warstwę ochronną zdejmujemy wczesną wiosną.

Co zrobić, kiedy tulipany już przekwitną?

Wtedy czekamy na zaschnięcie liści. Dopiero wtedy wykopujemy cebulki z ziemi, oczyszczamy je i przesuszamy.  Następnie przechowujemy je w suchym i chłodnym miejscu. Co ważne, należy co jakiś czas przeglądać cebulki i wyrzucać te, które były zaatakowane przez grzyby lub pleśń.

Dodaj Komentarz