Gatunki traw, które wzbogacą każdy ogród

Każdy ogród ma coś w sobie to coś co podkreśla jego piękno. Dla niektórych najważniejszą rośliną w ogrodzie mogą być róże, dla innych iglaki lub trawy. Tutaj poruszymy temat niezwykłych traw, które wprowadzą przełom w ogrodzie.

Dlaczego warto mieć trawy ozdobne w ogrodzie?

Ponieważ pięknie się prezentują, mają ogromne walory estetyczne oraz bogatą kolorystykę. Oprócz tego są niezwykle proste w uprawie i mało wymagające.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze traw ozdobnych:

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, jak dany gatunek trawy zmienia kolory w ciągu roku. Jaka jest jego maksymalna szerokość i wysokość oraz czy wygląd danego gatunku pasuje do naszego ogrodu.

Oto 5 najbardziej popularnych traw ozdobnych:

Owies wiecznie zielony łac. Helictotrichon sempervirens

Do dobrego wzrostu dużo nie potrzeba, ta roślina ma małe wymagania. Wystarczy jej próchnicza gleba o odczynie obojętnym oraz słoneczne stanowisko. Owies rośnie w kępach. Liście są nitkowate, mają odcień lekko niebieski. Liście osiągają 40 centymetrów długości, rosną w pionie, jednak z czasem przechylają się na boki. W środku kępy wypuszcza sztywne, pionowe pędy z ozdobnymi wiechami, które wypuszczają jasnobrązowe kwiaty. Kwiatostan wyrasta nawet na wysokość 1 metra. Jest to trawa wieloletnia, odporna na mróz.

Źródło: www.generousgardeners.org

Źródło: www.generousgardeners.org

Hakonechloa smukła łac. Hakonechloa macra

Ten rodzaj trawy kwitnie od końca lata do początku października. Jej wysokość waha się od 25 do 70 centymetrów. Co ważne, zimuje w gruncie jednak nie jest zbyt odporna na mróz, więc trzeba o nią odpowiednio zadbać. Ma kaskadowy pokrój, dzięki czemu bardzo fajne się prezentuje. Rośnie w kępach, ma łukowato wygięte liście. Jesienią zmienia kolory, wszystko zależy od odmiany.

Źródło: http://rotarygardens.blogspot.com

Źródło: http://rotarygardens.blogspot.com

Rozplenica Japońska łac. Pennisetum alopecuroides

Dorasta na wysokość nawet 1 metra. Liście lekko uginają się na boki. Trawa rośnie w kępach, wypuszcza puszyste wiechy, które pod wpływem swojego ciężaru delikatnie przechylają się na boki. Kwitnie od lipca do późnej jesieni. Jest bardzo dekoracyjna, ale i wymagająca. Stanowisko powinno być słoneczne, osłonięte od wiatru i ciepłe. Nie jest zbyt odporna na mrozy i zbyt dużą wilgotność podłoża.

Źródło: http://blog.conservationgardenpark.org

Źródło: http://blog.conservationgardenpark.org

Trawa Pampasowa łac. Cortaderia selloana

Trawa wypuszczająca niezwykle ozdobne kwiatostany w kolorze białym lub różowym. Dorastają nawet do 2 metrów wysokości (wysokość zależy od jakości podłoża). Kwitnie od lata do późnej jesieni. Nie jest odporna na mróz, więc przed nadejściem zimy trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć. Ten gatunek trawy nie lubi suszy i najlepiej rośnie na żyznej glebie.

Źródło: http://lolascape.blogspot.com

Źródło: http://lolascape.blogspot.com

Turzyca Japońska łac. Carex morrowii

Rośnie w dużych kępach, ma dosyć szerokie i zielone liście. Rośnie na glebie próchnicznej, przepuszczalnej i wilgotnej. Najlepiej sadzić ją w półcieniu lub zacienionym miejscu. Dorasta do wysokości 50 centymetrów. Odmiana Ice Dance jest bardzo dekoracyjna, jej liście po bokach mają białe pasy. Ten gatunek trawy kwitnie od maja do czerwca. Wypuszcza beżowe kwiaty. Niestety ta roślina nie jest zbyt odporna na mroźne, zimowe wiatry. Warto ją odpowiednio zabezpieczyć przed zimą.

Źródło: www.northcreeknurseries.com

Źródło: www.northcreeknurseries.com

Którą trawę wybierasz?

1 Komentarz

  1. Brydzia says:

    Piękne te trawy. Do pielęgnacji zwykłych traw polecam kosiarki z mocnym silnikiem 🙂

Dodaj Komentarz