Jak zrobić własną szklarnię w ogrodzie?

Chcesz mieć własne pomidory w ogrodzie, ale nie wiesz jak zrobić szklarnię? Tutaj pomożemy Ci uporać się z tym problemem. Z nami dowiesz się jak to zrobić, a może zamiast szklarni, wystarczy tylko tunel ogrodniczy lub mała szklarnia foliowa?

Na początku warto bliżej zapoznać się z rodzajami pomieszczeń, w których możemy uprawiać własne warzywa i owoce wymagające stałej i wysokiej temperatury.

Tunele ogrodnicze

Tunele foliowe, czyli po prostu szklarnie foliowe mają wiele zalet. Nie może zabraknąć ich w ogródku z warzywami. Zapewnia idealny klimat roślinom przez cały rok. Dodatkowo poprawia plon, wydłuża sezon owocowania oraz koszta są zdecydowanie niższe w porównaniu do budowy ogromnej tradycyjnej szklarni. Dzięki wykorzystaniu folii oraz płyt PCV montaż jest szybki i prosty. Przez folię dobrze przenika światło naturalne. Tunele ogrodnicze foliowe są niezwykle trwałe i mogą mieć różnorodne zastosowanie. Możemy w nich uprawiać ogórki, pomidory, cukinie oraz wiele innych warzyw wymagających szczególnych warunków.

Tunele ogrodnicze foliowe z zieloną folią

Są one wyposażone w specjalne zabezpieczenia, chroniące uprawę roślin przed podwianiem. Mają specjalne zabezpieczenia, które nie pozwalają na powstawanie szpar i idealnie naciągają folię. W budowie konstrukcji znajdziemy ocynkowane profile, pełniące funkcję stabilizatora tunelu oraz specjalne śruby spajające tunel w stabilną całość.

Specjalna zielona folia umożliwia odpowiednią termoregulację oraz przepływ światła. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej siatki folia jest mocna i wytrzymała. Dodatkowo tunel wyposażony jest w okna z moskitierami umożliwiające regulację temperatury, cyrkulację powietrza oraz odpowiednią wilgotność.

Sprawdź jakie tunele ogrodowe znajdziesz w sklepie Przydomu.pl >>

Tunele foliowe zblokowane

Są to tunele foliowe stosowane na profesjonalnych plantacjach, pozwalają na połączenie dużej powierzchni sadu lub pola.

Szklarnie holenderskie

To szklarnie przeznaczone dla profesjonalnego rolnictwa. Obejmują swoim zasięgiem pole o powierzchni kilkudziesięciu arów. Są one potężne i trwałe. Mają wbudowane specjalne systemy wentylacji i nawadniania danego obszaru.

szklarnia

Jak zbudować własną szklarnię?

Jeśli chcemy zbudować własną szklarnię w ogrodzie musimy zdecydować się jakiej ma być wielkości i z czego ją wykonamy. Jeśli chcemy wykonać duży obiekt, sprawdźmy czy nie potrzebujemy odpowiednich zezwoleń z urzędu.

Miejsce dla szklarni

Przy budowie szklarni ważne jest odpowiednie miejsce. Szklarnia powinna w odległości 1 m od granicy działki. Ważne jest również nasłonecznienie. Najbardziej korzystne będzie zatem usytuowanie zgodne z kierunkami północ-południe. Nie należy lokalizować szklarni w miejscach zacienionych, bliskim otoczeniu wód oraz narażonych na podmywanie wodą.

Uważaj na czym stawiasz szklarnię

Jeśli chcemy tradycyjną, szklaną szklarnię musimy zwrócić uwagę na odpowiednią budowę fundamentów. Muszą być stabilne, najlepiej wykonane z betonu.szklarnia3

Gleba w szklarni

Jeśli na naszej działce mamy wartościową glebę, możemy na niej zasadzić rośliny. Jeśli jednak jest ona słaba, warto zainwestować w specjalną ziemię pod uprawiane warzywa do szklarni.

Podlewanie

Do podlewania roślin w szklarni zamontujmy bieżącą wodę, czyli mały kranik, dzięki któremu będziemy mogli podlewać rośliny za pomocą węża ogrodniczego.

Pokrycie szklarni

Najczęściej używanym do tego celu materiałem jest oczywiście folia i szkło. Najlepiej sprawdza się szkło polistyrenowe. Przez lata wyparło ono tradycyjne szkło mineralne, które pod wpływem uderzenia pękało i było stosunkowo ciężkie. Szkło polistyrenowe jest uważane za tzw. szkło bezpieczne. Innym materiałem mogą być płyty poliwęglanowe oraz szkło akrylowe. Płyty z poliwęglanu oraz szkło akrylowe charakteryzują się elastycznością oraz wytrzymałością.

szklarniaDach szklarni

Powinien być spadzisty. Współcześnie bowiem istnieje wyraźny trend do upraszczania budowli. Natomiast spadzisty dach wydłuży obiekt a tym samym ułatwi nam poruszanie się w szklarni, a zimą spowoduje, że śnieg nie będzie zalegał na dachu, ale swobodnie opadnie.

Konstrukcja szklarni

Najczęściej szkielet szklarni tworzony jest ze stali, aluminium, drewna lub tworzyw sztucznych. Ocynkowana stal jest tania, cechuje się trwałością i wytrzymałością na obciążenia. Łatwe w łączeniu. Wadą jest duży współczynnik przewodnictwa cieplnego. Natomiast Aluminium to trwały i tani w utrzymaniu materiał na szkielet szklarni, dodatkowo nie ulega korozji. Wadą jest jego mniejsza wytrzymałość. Drewno jest bardzo często wykorzystywane do budowy małych szklarni przydomowych, co ważne mają niskie przewodnictwo cieplne. Niestety wadą jest tutaj słaba trwałość konstrukcji. Kolejnym materiałem są tworzywa co raz częściej stosowane przy budowie szklarni i tuneli ogrodowych. Zaletą jest duża elastyczność, dobra trwałość i słabe przewodnictwo cieplne. Wadą jest cena.

Dodaj Komentarz