Już zima, czy jeszcze jesień, czyli jakie prace wykonujemy w październiku w ogrodzie?

Październik to czas, kiedy przygotowujemy nasz ogród do zimy, sprzątamy go i dbamy o niego, dopóki nie przyjdą przymrozki. Jakie prace wykonujemy w październiku w ogrodzie?

Jakie prace wykonujemy w październiku w ogrodzie?

W październiku nawozimy nasze rośliny, możemy użyć do tego celu obornika, kompostu bądź gotowych nawozów (potasowych i fosforowych), w tym okresie nie używamy nawozów azotowych! Ten rodzaj nawozów przedłuża okres wegetacji, co doprowadziło by  do przemarznięcia roślin zimą.

Sprzątamy rabaty, ścieżki i trawnik, gnijące liście mogą spowodować wiele szkód w naszym ogrodzie, dlatego tak ważne jest ich sprzątnięcie. Liście i gałązki, które zaczną rozkładać się na trawie, powodują wiele chorób. Nasz trawnik możemy sprzątać tradycyjnie grabiami bądź odkurzaczem do liści. Pamiętajcie, że ten rodzaj prac musi być wykonywany bardzo delikatnie, ponieważ nie chcemy uszkodzić naszego trawnika, dlatego lepszym wyborem jest odkurzacz do liści. Nasze rabaty także wymagają uwagi, obcinamy zeschnięte części roślin a te, u których widzimy objawy jakichś chorób, natychmiast wycinamy i palimy.

Jak zadbać o oczko wodne przed zimą?

Ważnym miejsce, o które musimy zadbać, jest oczko wodne, musimy usunąć z niego rośliny, którym nie sprzyjają warunki, jakie panują zimą i przezimować je w domu. Jeżeli chcemy uniknąć niepotrzebnego wyciągania liści z niego, możemy rozłożyć na oczko wodne siatkę, sprzątanie liści z niej będzie o wiele wygodniejsze.

Jesienią musimy zadbać także o odpowiednie napowietrzenie gleby, dlatego powinniśmy ją dokładnie przekopać. Jeżeli mamy mały ogród nie potrzebujemy dużo i dużych narzędzi do tego zabiegu, w zupełności wystarczą szpadle, widły, czy łopaty.

oczko wodne jesień

źródło: pixabay.com

Co można sadzić w październiku?

 • Róże
 • Iglaki
 • Tulipany
 • Byliny i rośliny jednoroczne takie jak:
  -Nagietki
  -Gipsówki wytworne
  -Kosmosy
  -Chabry

Jest jeszcze kilka innych roślin, które możemy sadzić w październiku. Większość z nich możemy sadzić do połowy tego miesiąca. Pamiętajcie, jednak żeby dostosować sadzenie wszystkich roślin do warunków pogodowych, rośliny sadzone przed zimą muszą mieć odpowiednią ilość czasu aby się zaklimatyzować.

Dodaj Komentarz