Kiedy i jak sadzić hortensje?

Hortensje są roślinami, które są bardzo chętnie hodowane w domach i ogrodach. Warto jednak dowiedzieć się jakie stanowisko im służy, czy też jak prawidłowo je sadzić. Zatem do dzieła, zobaczcie, kiedy i jak sadzić hortensje.

Stanowisko

Większość krzewów najlepiej rozwija się na stanowiskach częściowo zaciemnionych. Wyjątkiem są jedynie hortensje dębolistne i bukietowe, które wolą znajdować się w miejscach nasłonecznionych. Sadząc hortensje, warto także pamiętać, że tworzą one spore i ciężkie kwiatostany oraz powinny być osłonięte od wiatru. Mają one stosunkowo dużą odporność na przymrozki, jednak nie przemarzają one na stanowiskach odsłoniętych, nie powinniśmy jednak ich sadzić w miejscach o wystawie wschodniej.

Ważne! W towarzystwie innych krzewów i wysokich drzew możemy jedynie sadzić hortensje pnącą!

Podłoże

Podłoże powinno być wilgotne, żyzne i lekko kwaśne (pH 5,5-6,0). To, w jakim podłożu będzie ona zasadzona, ma małe znacznie. Jak wiadomo nieodpowiednią strukturę podłoża, czy też odczyn możemy zmienić natomiast nasłonecznienie, czy też ochronę przed wiatrem już nie. Gleba alkaliczna powinna być zakwaszona torfem oraz siarczanem glinu w dawce 1,5 kg- 5 kg na 1m3 podłoża.

Kiedy sadzić hortensje?

Hortensje możemy sadzić przez cały sezon, czyli od wczesnej wiosny aż do jesieni. Warto pamiętać, że okazy, które sadzimy wiosna, powinny być obficie podlewane.

źródło: pixabay.com

Jak sadzić hortensje?

Tak jak w przypadku innych roślin powinniśmy przed sadzeniem odchwaścić i spulchnić glebę. Podłoże, w jakie będziemy wsadzać nasze hortensje, powinno być napowietrzone, rozdrobnione i wilgotne. Takie podłoże powinniśmy wzbogacić obornikiem, czy też rozłożonym kompostem. Hortensje świetnie odnajdą się w podłożu, które jest gliniaste, ważne, aby było one zlewne i zbite. Dół pod hortensje powinien być dwukrotnie większy od bryły korzeniowej. Warto, aby był wyłożony drenażem z gruboziarnistego piasku.

Jak sadzić odmiany krzewiaste?

Kiedy chcemy posadzić kilka hortensji obok siebie, powinniśmy między nimi zachować odstęp ok. 1 m. Roślina w doniczce powinna być obficie podlana przed sadzeniem. Wyciągając ją z doniczki, powinniśmy być bardzo delikatni, nie zapominajmy także o rozluźnieniu korzeni. Kiedy już wsadzimy naszą roślinę, powinniśmy uformować podłoże wokół krzewu, a następnie podlewamy hortensję i rozkładamy wokół niej ściółkę. Do tego celu możemy wykorzystać np. żwir.

Dodaj Komentarz