Kiedy i jak sadzić tulipany?

Tulipany są jednymi z najpopularniejszych roślin cebulowych, które kwitną wiosną. Wiecie, kiedy i jak sadzić tulipany tak, aby te piękne kwiaty na wiosnę urozmaiciły nasz ogród?

Tulipany są jednymi z najpiękniejszych kwiatów wiosennych, chcąc cieszyć się ich pięknym wyglądem, już teraz musimy je posadzić.

Jakie cebule tulipanów powinniśmy wybierać do sadzenia?

Kiedy chcemy kupić cebule tulipanów, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Ich wielkość – im większy rozmiar, tym lepiej
  • Zdrowie i jędrność
  • Czy nie mają żadnych pęknięć i uszkodzeń mechanicznych
  • Miękkość – czy nie są za miękkie
  • Przebarwienia, plamy oraz czy nie brakuje im łusek okrywających

Zwróćmy także uwagę na to, czy nie widać na nich uszkodzeń oraz, czy nie zaatakował ich żaden szkodnik, nie wybierajmy także cebul, z wyrośniętymi liśćmi bądź widocznymi małymi korzeniami. Cebule tulipanów powinniśmy sadzić bezpośrednio po zakupie, za długie ich przechowywanie może prowadzić do ich przesuszenia. Jeżeli jednak potrzebują one przetrzymania, ponieważ kupiliśmy je za wcześnie, to powinniśmy je umieścić w pojemniku, przesypując je piaskiem, trocinami bądź suchym torfem, powinniśmy także wstawić je do chłodnej piwnicy.

źródło: pixabay.com

Na jakim stanowisku najlepiej czują się tulipany?

Tulipany powinniśmy sadzić na słonecznym stanowisku, na żyznej i wilgotnej, niezbyt zwięzłej, próchniczej glebie z domieszką kompostu lub torfu, o odczynie obojętnym. Powinniśmy unikać ciężkich, gliniastych i podmokłych gleb. Przed posadzeniem cebul glebę powinniśmy zasilić wolnodziałającym nawozem mineralnym (w dawce około 50g/m2)

Kiedy powinniśmy sadzić tulipany?

Najlepszy termin do sadzenia cebulek tulipanów trwa od połowy września do końca października. Nie warto sadzić ich później, ponieważ mogą się one niedobrze ukorzenić, a ich kwitnienie będzie opóźnione. Tulipany powinniśmy sadzić na głębokość równą 1-3 wysokości cebul. Cebule warto sadzić w specjalnie skonstruowanych do tego celu plastikowych koszyczkach – ażurowe dno i ścianki umożliwią odpowiedni odpływ nadmiaru wody oraz ochronią cebule przed gryzoniami i ułatwią wyjmowanie cebul z ziemi latem.

Jak zabezpieczyć tulipany na zimę?

Rabaty warto przykryć ściółką, korą torfem, słomą gałązkami świerkiem lub sosną. Taki zabieg nie tylko skutecznie ochroni glebę przed głębokim przemarzaniem, ale także przed wysychaniem i zachwaszczaniem. Świerk i słomę możemy zdjąć wczesną wiosną, natomiast warstwę kory i torfu możemy zostawić na wiosnę i lato. Jeżeli przed posadzeniem cebulek nie zasililiśmy gleby nawozem wieloskładnikowym, to powinniśmy zrobić to tuż po rozpoczęciu wzrostu i po przekwitnięciu. Pozwoli to nam na uzyskanie dorodnych kwiatów i dużych cebul.

źródło: pixabay.com

Kiedy tulipany przekwitną, powinniśmy oberwać resztki kwiatów. Rośliny powinniśmy podlewać do czasu kiedy zobaczymy, że ich liście zaczynają zasychać. Po zaschnięciu liście cebul musimy wykopać, następnie oczyścić i przesuszyć. Powinniśmy przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu. Pamiętajmy także że raz na jakiś czas powinniśmy przeglądać cebulki i usuwać te z widoczną pleśnią i zgnilizną. Możemy także zostawić nasze cebulki w ziemi i będą one rok rocznie kwitły, jednak kwiaty ich będą coraz drobniejsze i zobaczymy znaczne zwiększenie zagęszczenia roślin.

1 Komentarz

Dodaj Komentarz