Konserwacja narzędzi ogrodowych i ich przechowywanie

Konserwacja narzędzi ogrodowych last minute

Jesienią ogrodnicy stają przed ważnym zadaniem – sprzątaniem i przygotowywaniem narzędzi ogrodowych do zimy. O tym, dlaczego konserwacja narzędzi ogrodowych jest tak ważna, piszemy w poniższym artykule.

Konserwacja narzędzi ogrodowych


Lato już za nami, z drzew opadły liście, w niektórych rejonach Polski z nieba sypie się już śnieg. O tym, jakie prace czekają nas w ogrodzie zimą pisaliśmy tu: Zima w ogrodzie, jakie prace muszą być wykonane? Ale powinniśmy pamiętać również o tym, że kwestią bardzo ważną jest zabezpieczenie narzędzi ogrodowych przed zimą. Jeśli będziemy nieostrożni, możemy doprowadzić do tego, że ulubiony sekator może zniszczyć korozja. Po drugie, jeśli przejrzymy jesienią wszystkie narzędzia i naprawimy ewentualne usterki, wiosną będziemy mogli zabrać się od razu do pracy.

  1. Jeśli chodzi o konserwację narzędzi ogrodowych ręcznych, takich jak łopaty, grabie, motyki, widły – pierwszym etapem jest dokładne ich mycie. Przyda nam się do tego szczotka i szmatka, a także ogrodowy wąż. Z ogrodowych narzędzi usuwamy wszystkie resztki i elementy brudu, powstałe podczas użytkowania – resztki ziemi, roślin, nawozów itd. Poszarpane końcówki szpadli i innych tego typu akcesoriów ogrodniczych wygładźmy pilnikiem lub szlifierką kątową. Jeśli na niektórych elementach pojawiła się rdza, użyjmy drucianej szczotki do jej usunięcia, a w trudniejszych przypadkach – specjalnego preparatu do usuwania rdzy. Gdy umyte narzędzia wyschną, możemy przejść do pokrywania metalowych elementów środkiem konserwującym – np. olejem lub preparatem WD-40. Dzięki temu zabiegowi narzędzia pozostawione na zimę w schowku na narzędzia zostaną zabezpieczone przed korozją.
  2. Konserwacja narzędzi ogrodowych tnących, takich jak sekatory, nożyce do trawy czy żywopłotu rozpoczyna się od tego samego etapu – dokładnego mycia. W przypadku narzędzi, które narażone są na kontakt z chorymi roślinami, skupmy się na zniszczeniu bakterii czy zarodników grzybów. W tym celu zanurzmy części tnące narzędzi we wrzątku bądź przemyjmy spirytusem. Jeśli sekatory lub nożyce pokryły się żywicą, możemy je wyczyścić roztworem alkoholu lub rozpuszczalnikiem. Końcowym etapem konserwacji tego typu narzędzi ogrodniczych jest również pokrycie ich specjalnym preparatem – tutaj też sprawdzi się WD-40.
  3. Ogrodowe urządzenia elektryczne i spalinowe wymagają większej uwagi niż te ręczne. Każda konserwacja narzędzi ogrodowych, takich jak kosiarki, podkaszarki, nożyce do żywopłotu itd. powinna zaczynać się od ich zabezpieczenia przez niekontrolowanym włączeniem. O ile z urządzeniami elektrycznymi problemu nie ma – wystarczy odłączyć od zasilania – to schody zaczynają się np. przy kosiarkach spalinowych – tutaj musimy odłączyć świecę zapłonową. Kolejnymi etapami konserwacji urządzeń spalinowych jest: wymiana uszkodzonych elementów, czyszczenie drucianą szczotką świecy zapłonowej lub jej wymiana, wymiana oleju, usuwanie paliwa z baku, sprawdzanie stanu filtru powietrza. Pamiętajmy, że czynności związane z konserwacją narzędzi powinny być zgodne z zaleceniami producenta, spisanymi w instrukcji obsługi danego urządzenia.

Porządek wśród narzędzi


Opcja pierwsza – piwnica
Właściciele domków jednorodzinnych z piwnicą zazwyczaj nie mają problemu z miejscem na narzędzia. To właśnie tutaj na czas zimy lądują meble ogrodowe, kosiarki, podkaszarki, sekatory i inne przybory, które usprawniają nam pracę w ogrodzie. Porządek w garażu czy piwnicy ułatwią nam skrzynki narzędziowe, ale również specjalne uchwyty na narzędzia, takie jak ten na poniższym obrazku.

Konserwacja narzędzi ogrodowych - wieszak na narzędzia Hangigng Tool Rack

źródło: www.przydomu.pl

Opcja druga – domek narzędziowy 
Jeśli nasz garaż lub piwnica nie pomieści dużej ilości narzędzi ogrodowych, możemy zainwestować w domek narzędziowy. To nic innego jak specjalna szopa, w której możemy przechować najpotrzebniejsze ogrodowe akcesoria. Taką szopę możemy zbudować samodzielnie z drewna, blachy czy innych materiałów lub skorzystać z dostępnych na rynku rozwiązań. Na uwagę zasługują domki na narzędzia wykonane z tworzywa sztucznego. Ich zaletą jest trwałość i brak konieczności konserwacji, podczas gdy metalowe lub drewniane konstrukcje musimy zabezpieczać przed rdzą lub butwieniem. Ten, który widzicie poniżej, to domek narzędziowy FUSION marki KETER – funkcjonalna szopa z tworzywa sztucznego, której drzwi zostały przystosowane do zamykania na kłódkę.

Konserwacja narzędzi ogrodowych - domek narzędziowy FUSION

źródło: www.przydomu.pl

Dodaj Komentarz