Kwiaty ogrodowe długo kwitnące – cynia wytworna

Cynia wytworna jest jednym z kwiatów ogrodowych, który jest długo kwitnący, jest to grupa roślin jednorocznych i dwuletnich. Chcąc uprawiać cynię wytworną, powinniśmy dowiedzieć się m.in. jak ją pielęgnować, na jaki stanowisku czuje się najlepiej, czy kiedy ją zasadzić.Kiedy i jak sadzić cynię?

Wysiewanie cyni – marzec

1.Nasiona cynii wysiewany do inspektu o temperaturze 16-18 stopni C bądź do skrzynek , które będą ustawione w jasnym miejscu o takiej właśnie temp – koniec marca.

2.Po wypuszczeniu pierwszego liścia właściwego pikujemy (przesadzamy) siewki do małych pojemników np. po jogurtach.

3.Mniej więcej po 20 maja przesadzamy młode rośliny na stałe miejsce w rozstawie ok. 20 cm. Dalsze instrukcje (Wysiewanie cyni- maj).

Wysiewanie cyni- maj

4.Nasiona wysiewany do gruntu z początkiem maja.

Stanowisko cyni wytwornej

Cynia wtórna powinna być zasadzona w stanowisku słonecznym i ciepłym, podczas zimnych sezonów nie rośnie za szybko. Dużym atutem tej rośliny są jej koszyczki kwiatowe o przeróżnym zabarwieniu. Najczęściej spotykanymi kolorami są: żółty, róż, biel, pomarańcz, czerwony i fiolet. Gleba, na której będzie zasadzona taka cynia, powinna być żyzna niezbyt lekka, przepuszczalna, ale dość wilgotna. Nie powinny być sadzone na gliniastym podłożu, posadzenie jej na żyznej glebie spowoduje, że nie będzie ona wymagała nawożenia. Jeżeli nasza gleba nie jest żyzna, powinniśmy nawozić ją raz na kilka tygodni.

źródło: pixabay.com

Jak pielęgnować cynię?

Podstawa pielęgnacji cyni wytwornej jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów, taki zabieg ma spowodować lepsze zawiązywanie i kwitnienie kwiatów. Nie możemy także zapominać o podlewaniu, szczególnie w okresach suszy, podłoże pownno być równomiernie wilgotne.

Najciekawsze gatunki cyni:

Cynia wytworna – jest to najbardziej znany gatunek. Ten gatunek kwitnie od lipca do września. Przez różnorodną budowę, wyróżniamy kilka podgatunków:

  • Cynie daliowe
  • Cynie chryzantamowe
  • Cynie kaktusowe
  • Cynie pomponowi
  • Cynie skolistne

Dodaj Komentarz