źródło: pixabay.com

Narzędzia do odśnieżania ogrodu – jakie wybrać?

Zima zaczyna straszyć, a w schowku brak narzędzia do odśnieżania ogrodu? Pora wybrać się do sklepu i kupić łopatę lub odśnieżarkę. Ten kto ma już tę czynność za sobą wie, że wybór nie jest taki prosty. W sklepach stacjonarnych i internetowych aż roi się od przeróżnych modeli łopat i narzędzi do odśnieżania. Które narzędzie do odśnieżania ogrodu zatem wybrać?

Ręczne narzędzia do odśnieżania ogrodu


  • Klasyczna łopata do śniegu składa się z trzonka (drewnianego, aluminiowego, rzadziej plastikowego), a także szufli (metalowej lub z tworzywa sztucznego). Szerokość szufli w przypadku
    Zgarniacz do śniegu z kółkami

    źródło: www.przydomu.pl

    łopat, które dostępne są na rynku, zaczyna się od około 30 cm. Wybierając klasyczną łopatę do śniegu zastanówmy się nad tym, jaka duża szufla będzie sprawdzać się na naszym podwórku? Wąska pozwoli wygodnie odśnieżać ścieżki czy chodniki. Szersze natomiast skrócą czas pracy na większych terenach, o ile użytkownik będzie wystarczająco silny, aby nabrać na łopatę dużą ilość śniegu.

  • Składana łopata do śniegu to ukłon w stronę działkowiczów lub przezornych osób, które chcą mieć potrzebne narzędzia zawsze pod ręką. Trzonki takich łopat możemy łatwo złożyć i schować do niewielkiego schowka na narzędzia czy do bagażnika.
  • Zgarniacz do śniegu składa się zazwyczaj z szerokiej szufli oraz proporcjonalnie szerokiego uchwytu, dzięki któremu zgarnianie śniegu można wykonywać z partnerem. W tym przypadku śnieg zgarniamy w jedno miejsce, a nie przerzucamy jak w przypadku łopaty do śniegu. W niektórych modelach, dla ułatwienia pracy do szufli zamontowano kółka prowadzące.

Rodzaje odśnieżarek


Odśnieżarka spalinowa przyda nam się wtedy, kiedy jesteśmy właścicielami dużej działki. Odśnieżanie w takim przypadku może być nieco kłopotliwe, dlatego z pomocą przyjdą nam odśnieżarki spalinowe. Odśnieżarki dzielą się na jednostopniowe i dwustopniowe. Te pierwsze urządzenia do odśnieżania z reguły zasilane są silnikiem dwusuwowym, są tańsze i lżejsze w porównaniu do odśnieżarek spalinowych dwustopniowych. Dla kogo polecane są jednostopniowe odśnieżarki? Sprawdzą się, gdy musimy odśnieżyć mniejsze chodniki i podjazdy. Do większych terenów polecane są odśnieżarki dwustopniowe, które zasilane są silnikiem zazwyczaj czterosuwowym. Moc takiego urządzenia jest więc większa, a praca na sporym terenie będzie o wiele wydajniejsza niż z odśnieżarkami jednostopniowymi. Odśnieżarki spalinowe mają kilka wad: są głośne, ciężkie, a ich cena jest o wiele większa niż odśnieżarek elektrycznych.

Odśnieżarka elektryczna jest znacznie lżejsza od spalinowej, a także łatwiejsza w utrzymaniu. Prowadzenie urządzenia może być jednak problematyczne ze względu na plączący się pod nogami kabel. Choć wielu producentów stosuje przeróżne triki i ułatwienia np. poprzez montowanie do urządzenia uchwytu na kabel, to niektórym użytkownikom może nadal on przeszkadzać. W przypadku odśnieżarek elektrycznych pozytywnym aspektem jest również… cena. Koszt zakupu odśnieżarki elektrycznej jest znacznie mniejszy niż odśnieżarki spalinowej. Jest jeszcze jedna kwestia, o której powinniśmy pamiętać wybierając narzędzie do odśnieżania. Odśnieżarki elektrycznej nie użyjemy np. na działce, do której nie doprowadzono prądu. W takich przypadkach zrezygnujmy z zakupu odśnieżarki elektrycznej na rzecz narzędzia spalinowego lub… klasycznej łopaty do śniegu.

Więcej o wyborze odśnieżarki przeczytacie tutaj: Odśnieżarka elektryczna czy spalinowa?

Dodaj Komentarz