Odśnieżarka elektryczna czy spalinowa?

W niektórych częściach kraju już sypnęło śniegiem, a tak na dobre to zima się jeszcze nie zaczęła. Dzieci i niektórzy dorośli z niecierpliwością czekają na śnieg. Kiedy będzie wkoło biało, wtedy dojdą nam nowe prace wokół domu, a mianowicie odśnieżanie. I tutaj rodzi się dylemat, która odśnieżarka będzie najlepsza elektryczna, czy spalinowa?

Zanim przejdziemy do omawiana odśnieżarek, najpierw zapraszam na kilka słów o odśnieżaniu:

Jeśli przed naszą posesją, której jesteśmy właścicielami znajduje się chodnik mamy obowiązek dbać o jego czystość. I tutaj nie ma znaczenia, czy na tej działce mamy dom, garaże, czy jej nie użytkujemy.

Za porządek na chodniku odpowiadają właściciele, współwłaściciele, użytkownicy nieruchomości (wieczyści), zarządzający i zwykłe osoby użytkujące daną nieruchomość. W budynkach gdzie mamy wiele mieszkań obowiązki czystego chodnika przechodzą na osoby zarządzające.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Zimą sprzątamy nie tylko zalegający śnieg i lód, ale również wszelkie inne zanieczyszczenia, typu błoto i śmieci. Sprzątając śnieg nie musimy go nigdzie wywozić, wystarczy, że odgarniemy go na krawędź chodnika (nie na jezdnię!) i umożliwimy ludziom odpowiednią ilość miejsca do bezpiecznego przejścia. Odgarnięte miejsce warto posypać piaskiem z domieszką soli drogowej. Niezwykle ważne jest również uprzątnięcie zwisających sopli lodu, które trzeba zbić w taki sposób, aby nikomu nie zrobiły krzywdy.

Pamiętajmy również o odśnieżaniu dachu. Każdy zarządca i właściciel musi zapewnić bezpieczeństwo użytkowania obiektu budowlanego. Szczególnie ważne jest to w przypadku dachów bez spadku. Wtedy śnieg zbiera się na dachu, nie może spaść, a podczas roztopów i przymrozków stanowi ogromne obciążenie, którego dach może nie wytrzymać. Do usuwania śniegu najlepiej jest wynająć specjalistyczne firmy.

Odśnieżanie się opłaca

Jeśli nie odśnieżymy chodnika, a ktoś na nim złamie nogę lub będzie poturbowany, czy zraniony przez spadający sopel, wtedy to właściciel posesji odpowiada prawnie za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu. Wtedy możesz być obciążony kosztami odszkodowania, leczenia, a także renty, jeśli w wyniku wypadku ta osoba straci zdrowie.

To jak, odśnieżarka spalinowa, czy elektryczna?

Odśnieżarka spalinowa

Idealnie sprawdza się na dużych posesjach. Dzięki napędowi spalinowemu nie ciągniemy za sobą kabla. Odśnieżarka spalinowa pracuje z większą mocą niż elektryczna. Tutaj zwróćmy uwagę na moc silnika, szerokość roboczą odśnieżania. Warto wspomnieć, że tego typu urządzenia mogą być zasilane silnikiem dwusuwowym polecane do małych warstw śniegu lub silnikiem czterosuwowym z napędem na koła, który ułatwia usuwanie grubej warstwy śniegu z posesji o dużej powierzchni. Minusem odśnieżarek spalinowych jest duży hałas powstający podczas pracy silnika.

odśnieżarka spalinowa czy elektryczna

Źródło: www.przydomu.pl

Odśnieżarki elektryczne

Pracują znacznie ciszej, niż odśnieżarki spalinowe. Jednak ich wadą jest mniejsza moc. Dlatego nadają się głównie do odśnieżania małych powierzchni. Mają problem z odśnieżaniem mokrego śniegu oraz warstw śniegu powyżej 30 cm. Są tańsze niż odśnieżarki spalinowe i proste w obsłudze.

Wybór odpowiedniej odśnieżarki powinien zależeć od wielkości posesji i ilości opadów śniegu jakie mamy corocznie w swoim regionie.

Dodaj Komentarz