Pielęgnacja trawnika latem i jesienią

Latem i jesienią musimy bardzo skupić się na pielęgnacji naszego trawnika, ponieważ to, w jakim będzie on teraz w stanie, będzie warunkowało jego wygląd wiosną.

Szczególnie latem musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie trawnika. Jego podlewanie powinniśmy wykonywać nad ranem bądź wieczorem. Nie możemy wykonywać go w ciągu dnia, ponieważ zabieg ten będzie bezcelowy.

Nie tylko rośliny, ale także trawnik potrzebuje nawożenia. Trawnik przez swój system korzeniowy i wielokrotne koszenie traci wiele składników mineralnych, dlatego musimy je uzupełniać. Składniki w nawozach do trawników powinny być uwalniane stosunkowo wolno. Jego nawożenie w tym okresie ma charakter pielęgnacyjny. Warto pamiętać, że nawożenie trawnika wykonujemy po skoszeniu trawy i usunięciu skoszonej masy roślinnej. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także koszenie, wykonujemy je przede wszystkim, by trawnik rósł w odpowiedni sposób. Wykonując koszenie, powinniśmy zostawić około 2-3 cm(czasami więcej np. trawnik ozdobny z przewagą kostrzew powinno się skracać do wysokości 5 cm) tak, aby nie przesuszyć jego systemu korzeniowego. W okresie letnim zdarza się, że nawet 2 razy w tygodniu musimy wykonywać ten zabieg. Do koszenia trawnika poleca się wykorzystywać kosiarki z koszem na ściętą trawę, ponieważ pozostawienie ściętej trawy może przyśpieszać filcowanie drani i osłabia odrastanie młodych pędów. Jeżeli w ciągu roku wykonujemy wertykulacje trawnika 2 razy do roku, możemy zostawić na trawniku 50% drobno ściętej trawy. Wertykulacje trawnika możemy przeprowadzić przy pomocy grabi, czy weltykulatora. Ten zabieg wykonujemy na wiosnę i na początku listopada. Jednak najczęściej grubą warstwę filcu usuwa się późnym latem (na początku września). Zabieg ten ma na celu przeciwdziałać filcowaniu drani oraz usunąć obumarłe mchy. Wykonanie wertykulacji zapewnia przewietrzenie warstwy korzeniowej i strefy krzewienia się traw. Zabieg aeracji, czyli inaczej napowietrzania polega na wykonywaniu otworów bądź szczelin w drani, przez które będzie mogła się przedostawać woda i powietrze. Na dużych trawnikach trudno jest wykonać ręczną aerację, a czasami trudno jest zdecydować się, czy nasz trawnik tego potrzebuje.

źródło: pixabay.com

Rozróżniamy dwa rodzaje napowietrzania, poprzez nakłuwanie:

  • Głębokie – na głębokości 8 cm
  • Płytkie (powierzchniowe) – na głębokości min 2,5 cm

Nakłuwanie głębokie polega na wbijaniu w drań litych lub rurkowatych ostrzy (wideł). Jeżeli uznamy, że ten zabieg jest potrzebny, wykonujemy go nie częściej niż raz na 3-4 lat.

Nakłuwanie płytkie polega na przerwaniu warstwy nagromadzonej materii organicznej (obumarłe liście traw, szczątki organiczne) na powierzchni trawnika. Napowietrzanie najlepiej wykonywać latem, kiedy skosimy już murawę.

Dodaj Komentarz