Prosta uprawa pomidorów

Pomidory nie są trudne w uprawie. Tutaj pokarzemy Ci jakie to proste. Trzeba poświęcić im trochę swojego czasu i o nich pamiętać. Sprawdź jak uprawiać pomidory w swoim ogrodzie.

Jeśli chcemy, aby uprawa rzeczywiście była prosta, warto wybrać sadzenie pomidorów z kupionej wcześniej rozsady. Kiełkowanie pomidorów jest procesem długotrwałym, potrzebują duża czasu do wzrostu oraz przebywania w ciepłych pomieszczeniach. Dlatego dla osób, które chcą wybrać prostszą drogę proponujemy właśnie to rozwiązanie.

Uprawa pomidorów

Sadzenie pomidorów

Kiedy sadzimy sadzonki pomidora do gruntu? Najlepiej zrobić to tuż po 15 maja. Wtedy minie ryzyko przymrozków, a noce będą z dnia na dzień cieplejsze. W tym czasie jest już po zimnych ogrodnikach i mróz nie zaszkodzi naszym pomidorom.

Przygotuj glebę pod uprawę pomidorów

Pomidory dobrze rosną w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru, na glebie żyznej, szybko nagrzewającej się, przepuszczalnej, bogatej w próchnicę, a także na glebie piaszczysto-gliniastej. Ważne jest to, aby pH gleby znalazło się w granicach od 5,5 do 6,5. Na glebie mało przepuszczanej, pomidor jest bardziej narażony na choroby i szkodniki. Pamiętajmy o tym, że pomidor nie lubi zbyt dużej ilości wody oraz wilgoci pochodzącej z rosy, czy opadów. Zanim zasadzisz pomidory, najpierw przekop glebę na głębokość szpadla, a następnie wzbogać ją kompostem.

pomidor

Uwaga!

Pomidory nie mogą być posadzone w miejscu, gdzie rok wcześniej rosły ziemniaki lub inne rośliny z rodziny psiankowatych. W takich miejscach są szczególnie narażone na wirusy i szkodniki. Pomidor jest rośliną owocową, dlatego najlepiej sadzić go w miejscach, gdzie wcześniej mieliśmy rośliny kwiatowe.

Dobrzy sąsiedzi pomidora

Pomidor dobrze rośnie w towarzystwie szpinaku, kapusty, fasoli, ogórka, rzodkiewki, papryki, cebuli, kopru, czy pora. Natomiast nie znosi towarzystwa takich roślin jak ziemniaki, kukurydza, marchewka, groch, czy buraki cukrowe.

prosta uprawa pomidorów

O czym nie można zapomnieć przy uprawie pomidora?

O ściółkowaniu, które zapobiegnie rozwojowi chwastów, odchwaszczaniu, podlewaniu, przycinaniu pędów, podparciu pędów oraz podwiązywaniu pędów. Dzięki tym czynnościom mamy szansę wyhodować soczyste i smaczne pomidory.

Przykładowe odmiany pomidorów łatwe w uprawie

‘Rumba Ożarowska’ – jest to wczesna odmiana, charakteryzuje się dużą ilością owoców. Owoce tego pomidora świetnie sprawdzają się na przetwory. Pomidory tej odmiany mają najwięcej witaminy C. Średnia waga jednego owocu to 90 g. Co ważne, są odporne na pękanie.

‘Olka Polka’ – karłowa, wczesna odmiana pomidorów. Jej owoce mają od 30 do 50 g. Mają kolor żółty, co ważne są bardzo smaczne.

‘Koralik’ – pomidorki koktajlowe, charakteryzujące się silnym wzrostem. Mają drobne owoce, typu „cherry”, rosnące na rozgałęzionych gronach. Co ważne, jest odporna na zarazę ziemniaka.

Dodaj Komentarz