Różeniec górski – właściwości, wymagania i uprawa

Zioła to rośliny o niezwykłych właściwościach leczniczych. Ich wartość była przez ostatnie lata nie doceniana. Dzisiaj wraca się do medycyny naturalnej i uprawy ziół na dużą skale. Na dużej uprawie ziół można nieźle zarobić, a uprawiając zioła w swoim ogrodzie podreperować zdrowie. Dlatego tutaj chcemy powiedzieć co nieco o Różeńcu Górskim. 

Różeniec Górski – właściwości

Różeniec górski jest również znany pod nazwą korzeń róży, złoty korzeń, korzeń z Syberii i inne. Bardzo dobrze rośnie na suchych i piaszczystych podłożach. Odpowiednie zastosowanie tego zioła dodaje energii, wspiera organizm i zmniejsza psychiczne zmęczenie organizmu. Z przeprowadzonych przez naukowców badań wynika, że różeniec górski łagodzi negatywne skutki stresu, pomaga przywrócić emocjonalną równowagę i zwiększa odporność na stres. Co więcej przyczynia się do poprawienia pamięci i funkcji poznawczych. Różeniec górski wzmacnia również wytrzymałość fizyczną, poprawia jakość snu, zwalcza nastroje depresyjne, pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi oraz łagodzi niepokój. Oprócz tego, ziele to ma właściwości antyoksydacyjne. Najczęściej stosuje się go w postaci tabletek lub nalewek. Odmiana Rhodiola rosea L została dokładnie przebadana i okazuje się, że jest bezpieczna dla ludzi. Jednak spożycie w zbyt dużych ilościach powoduje nadmierne pobudzenie.

Różeniec górski – uprawa

Roślina ta lubi glebę przepuszczalną, w naturze rośnie w płytkiej, porowatej ziemi, która jest przemieszana z rumoszem skalnym. Roślina ta nie ma wielkich wymagań. Dorasta do 30 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do października. Kwiaty mogą mieć kolor żółty, czerwony lub zielonożółty.

Stanowisko

Roślina ta lubi stanowisko słoneczne, gdzie nasłonecznienie trwa dłużej niż 8 godzin.

By Opioła Jerzy – Praca własna, CC BY 2.5, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1035785

Pielęgnacja

Sadzimy ją od marca do maja. Kiedy już się ukorzeni jest stosunkowo odporna na suszę. Jednak nie zapominajmy o jej podlewaniu. Latem należy usunąć przekwitnięte kwiatostany. Byliny ścinamy około 3-5 cm nad ziemią. Nie ścinamy tych, które są jeszcze zielone lub mają piękne owoce. Co ważne, jest to roślina mrozoodporna, jednak może zaszkodzić jej nadmiar zimnej wody.

Gdzie ją stosować

Warto dowiedzieć się o tej roślinie więcej i zainwestować w jej uprawę. Jeśli prowadzimy tylko mały ogródek, możemy uprawiać ją na rabatach kwiatowych, ponieważ wytwarza ładne, okrągłe kopczyki.

Wysiew

Do doniczek i doniczkopalet możemy wysiać tę roślinę już jesienią. Roślina zacznie wschodzić, kiedy temperatura będzie na poziomie 10 stopni Celsjusza.

Możliwy jest wysiew wiosną, ale w tym przypadku potrzebna jest stratyfikacja nasion, która powinna trwać przez 6 tygodni. Wschody mogą trwać nawet do 4 tygodni.

 

Źródło zdjęcia wyróżniającego: By Opioła Jerzy – Praca własna, CC BY 2.5, commons.wikimedia.org

Dodaj Komentarz