Sadzenie tui w lipcu

Tuje nie mają dużych wymagań. Warto jednak posadzić je w żyznej glebie, na stanowisku słoneczny. Zobaczmy więc jak sadzić te jedne z najpopularniejszych iglaków w lipcu.

Tuje są roślinami, które możemy zobaczyć praktycznie w każdym ogrodzie. Wykorzystujemy je na żywopłoty(formujemy je odpowiednio za pomocą sekatorów), gęste szpalery, czy też jako osłony przeciwwiatrowe. Możemy posadzić je jako rośliny soliterowe, czyli pojedynczo rosnące okazy na otwartej przestrzeni.

Tuje możemy także sadzić w grupie, prezentują się one wtedy dobrze oraz tworzą efektywną kompozycję z innymi roślinami ozdobnymi. Na rynku możemy także spotkać ich karłowate odmiany, sprawdzą się one na ogródkach skalnych. Mniejsze odmiany możemy także sadzić w pojemnikach i tworzyć z nich kompozycje na balkonach i tarasach.

Najwięcej tui sprzedawana jest w doniczkach, jest to ogromny plus, ponieważ możemy je wtedy sadzić przez cały sezon, czyli od wiosny aż po jesień. Możemy sadzić je w lipcu, jednak najlepszymi terminami są kwiecień, maj i czerwiec, a następnie druga połowa sierpnia i wrzesień. Rośliny, które sadzimy w lecie, narażone są na nadmierne przesuszanie, dlatego nie możemy zapominać o ich odpowiednim nawilżaniu. Zwróćmy szczególną uwagę na młode rośliny, które w pierwszym roku po posadzeniu powinny być regularnie nawadniane. Przed zimą tuje muszą się odpowiednio zakorzenić, dlatego też najpóźniej powinny być sadzone w pierwszej połowie października. Kiedy nasza roślina będzie za późno posadzona może nie przetrwać srogiej zimy.

źródło: pixabay.com

Gdzie sadzić tuje?

Tuje najlepiej odnajdują się w miejscach słonecznych i półcienistych. W cieniu nie rosną one zbyt dobrze i się odbarwiają. Jest to roślina, która nie lubi przesadzania, dlatego też od razu powinniśmy wybrać miejsce, gdzie będzie mogła zostać na stałe.

Jakie podłoże lubią tuje?

Podłoże dla tui powinno być żyzne, przepuszczalne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne. Suche i jałowe gleby sprawią, że będą one rosły źle i szybko zaczną zrzucać zbrązowiałe łuski.

  • Żywotnik zachodni – gleba wapienna
  • Żywotnik wschodni – gleba lekko kwaśna

Jeżeli nasza gleba nie spełnia tych wymagań lepiej zastosować gotowe podłoże, które sprawdzi się do iglaków, w sklepach możemy znaleźć gotowe podłoża do iglaków.

Jak sadzimy tuje?

Kiedy znajdziemy już odpowiednie miejsce dla naszej tui, dokładnie usuwamy chwasty. Do tego celu najlepiej zerwać całą drań w promieniu 30-40 cm od miejsca sadzenia. Kiedy nasze rośliny sadzone są z przeznaczeniem jako żywopłot, powinniśmy przygotować szeroki i długi pas. Jego szerokość powinna wynosić minimum 60 cm. Na obrzeżach powinniśmy zastosować plastikowy roll order, uniemożliwi to „wychodzenie trawy”. Do tego celu możemy także zastosować, czarną folię ogrodniczą bądź agrowłókninę – takie zabiegi mają na celu także zapobiegać rozwojowi chwastów.

źródło: pixabay.com

Następnie wykopujemy dołek, który będzie minimum 3-krotnie większy niż doniczka. Na jego dno powinniśmy nasypać żyzne podłoże, a następnie zalewamy je intensywnie wodą, w błoto, które powstało, sadzimy tuje, starając się, żeby roślina znajdowała się na takiej samej wysokości co w doniczce. W kolejnym kroku udeptujemy i dosypujemy ziemi, po czym ponownie podlewamy.

Tu po sadzeniu tych krzewów powinniśmy zastosować szczepionkę mikoryzową do roślin iglastych. Robimy to po to, aby ograniczyć parowanie wody i zahamować rozwój chwastów, wokół rośliny powinniśmy zastosować kilkucentymetrową warstwę kory sosnowej.

Dodaj Komentarz