Sposób na przygotowanie trawnika do zimy.

Jeśli chcemy, aby trawa na naszym podwórku w przyszłym roku również zachwyciła nas swoją soczystą, zdrową zielenią, powinniśmy zadbać o swój trawnik już jesienią. Tutaj podpowiemy Ci co trzeba zrobić jeszcze przed opadami śniegu, aby wiosną trawa znów była piękna.

Do prac niezbędnych w przygotowaniu trawnika na zimę będziemy potrzebować grabi, wykaszarki lub kosiarki, areatora oraz odpowiednich nawozów. Zobaczcie co trzeba zrobić już pod koniec lata.

Jesienne nawożenie trawnika

Jesienią również brakuje trawie odpowiednich minerałów, które pomogą jej przygotować się do zimy. W tym przypadku stosujemy tylko i wyłącznie nawozy jesienne, ponieważ nawozy uniwersalne i wiosenne zawierają azot, który pobudza roślinę do wzrostu. Poprzez zastosowanie preparatu z azotem, trawa nie zdąży się przygotować do zimy. Nawozy jesienne zawierają fosfor i potas. Potas podnosi odporność traw na niską temperaturę, a fosfor wspomaga roślinę w procesach przygotowujących ją do zimy. Tego typu nawozy stosujemy na koniec sierpnia lub na początku września. Po trzecim tygodniu września już nie wolno nawozić trawnika. Z ilością nawozu również trzeba uważać, nie można użyć go zbyt dużo, ponieważ może to źle zadziałać na trawnik.

Koszenie trawnika

Jeśli jesień jest zimna i szybko nadejdzie zima, to w drugiej połowie października zaleca się wykonanie ostatniego koszenia. Jednak w przypadku ciepłej i łagodnej jesieni, ostatnie koszenie wykonujemy na początku listopada. Ostatnie cięcie wykonujemy na wysokości około 3-4 cm nad powierzchnią ziemi, zbyt krótkie przycięcie trawnika sprawi, że korzenie będą narażone na przemarznięcie, natomiast zbyt długie przycięcie sprzyja mnożeniu się bakterii i grzybów.

kosiarka

Jesienne porządki na trawniku

Jeżeli chcemy mieć piękną, zdrową trawę wiosną, to jeszcze jesienią musimy usunąć z niej liście, które spadły z drzew. Jest to niezbędna czynność, ponieważ w przeciwnym wypadku liście znajdujące się pod warstwą śniegu przygniotą trawę, nie dopuszczają tlenu, przez co trawa zaczyna gnić.

jesienny trawnik

Postępując według tych porad, z pewnością na wiosnę, Twój ogród wiosną znów zaskoczy Cię swoim pięknem.

Dodaj Komentarz