Uprawa truskawek na balkonie – to banalnie proste!

Kochasz smak truskawek? My jak najbardziej. Po prostu je uwielbiamy. Najsmaczniejsze są te zerwane prosto z krzaczka. Dla osób, które nie mają ogrodu, mamy kilka wskazówek na temat jak uprawiać truskawki na balkonie.

Uprawa truskawek na balkonie – czego potrzebujemy?

Uprawa truskawek na balkonie to nic trudnego. Do tego zadania potrzebujemy dobrej ziemi ogrodniczej, najlepiej wzmocnionej kompostem. Następnie warto zaopatrzyć się w donicę, w której zasadzimy truskawki, no i oczywiście punkt programu, czyli sadzonki truskawek.

truskawki

Jakie sadzonki truskawek sprawdzą się na balkonie?

Na balkonie warto uprawiać truskawki pnące, określane również mianem truskawek zwisających. Najlepiej wybrać odmiany, które są odporne na mróz i różne choroby. Równie ważny jest również okres owocobrania. Są odmiany, których owoce można jeść przez całe lato.

Polecane odmiany truskawek:

Truskawki owocujące w sezonie czerwiec-lipiec  ‘Honeoye’, ‘Kama’, ‘Kent’, ‘Vikat’

Truskawki wydające owoce od początku lata do jesieni: ‘Selva’, ‘Evita’, ‘Albion’, ‘Ostara’, ‘Tresca’

Jaka ziemia do truskawek?

Truskawki na balkonach muszą być posadzone w żyznej ziemi, która jest wzbogacona kompostem lub torfem. Nie można zapomnieć również o dodaniu materiału, który będzie rozluźniał glebę. Najlepiej w tym celu zastosować odrobinę piasku. Jeżeli kupujemy ziemię w sklepie ogrodniczym, w tym celu z pewnością sprawdzi się ziemia przeznaczona pod uprawę warzyw. Tutaj ważne jest również pH gleby, powinno wynosić od 5,5 do 6,5.

Jaka doniczka do uprawy truskawek na balkonie?

Sprawdź je tutaj, w Przydomu.pl masz bardzo duży wybór donic. Szczególnie polecamy donice na balustradę lub donice podwieszane. Przy sadzeniu truskawek, musimy pamiętać o tym, aby donice lub pojemniki, w których będziemy sadzić truskawki miały dużo miejsca do wzrostu, pomiędzy jedną sadzonką, a drugą powinniśmy zachować odległość od 20 do 30 centymetrów.

uprawa truskawek na balkonie

Kiedy zabrać się za sadzenie truskawek?

Sadzenie truskawek najlepiej rozpocząć w maju. W tym czasie ryzyko wystąpienia przymrozków już minęło. Trzeba pamiętać o tym, żeby zasadzić je zaraz po zakupie, ponieważ przeschnięcie korzeni może zniszczyć sadzonki truskawek.

Podlewanie też jest ważne

Truskawki nie lubią, kiedy mają zbyt suchą ziemię. Nie możemy zapominać o ich regularnym podlewaniu. Dzięki temu nasze rośliny będą miały duże owoce i będą smaczne.

Dodaj Komentarz