Zaraz wiosna, czyli jak przygotować ogród po zimie?

Wiosna to czas ponownego rozkwitu, jednak aby coś zakwitło jeszcze w lutym, musimy rozpocząć prace w naszym ogrodzie. Zobaczcie co, musicie zrobić, aby cieszyć się swoim ogrodem wiosną. Jak przygotować ogród po zimie?

Jak przygotować ogród po zimie?

Przede wszystkim pod koniec lutego, powinniśmy prześwietlić korony naszych drzewek owocowych, tak by docierało do nich, jak najwięcej światła, jest to ważne dlatego, że owoce, które rosną na słońcu, są smaczniejsze i ładniejsze. Ucinamy także wilki (długie, wyrastające z pnia i konarów pędy, które nie owocują). Drzewka owocowe, które przycinamy w lutym: śliwki, gruszki, jabłonie.

glebogryzarka

źródło: przydomu.pl

Także pod koniec lutego bądź na początku marca, przycinamy krzewy owocowe. Także co roku powinniśmy usuwać najstarsze, uszkodzone bądź zbyt gęste pędy, ponieważ słabo owocują.

Nie możemy także zapomnieć o krzewach ozdobnych, wiele z nich to krzewy mało odporne na mróz, dlatego tez z ich cięciem warto zaczekać do marca.

Nie możemy także zapomnieć o przygotowaniu gleby pod uprawę warzyw, po zimie powinniśmy przekopać ziemię i przemieszać ją z nawozem. W mniejszych ogrodach wystarczy zrobić to łopatą, czy też grabiami, jednak dużo wygodniej będzie zrobić to glebogryzarką. Glebogryzarka jest szczególnie pożądanym sprzętem w dużych ogrodach, na większych powierzchnia przekopanie gleby może być sporym problemem. Po przekopaniu powierzchni musimy ją wyrównać, do tego celu wystarczą nam grabie. Następnie na kartce powinniśmy rozplanować rozsadzenie naszych warzyw, zgodnie z rozplanowanymi grządkami, warto wyznaczyć dwoma połączonymi  ze sobą sznurkami grządki.

Pamiętajmy także, że od razu po zimie jeszcze przed wiosną powinniśmy zwalczyć choroby, które dosięgnęły naszych drzew, czy też trawnika.

Przed rozsiewem nasion, warto także sprawdzić ich datę przydatności, ponieważ niektóre z nich mogą się już nie nadawać do zasiania. Nieodpowiednie przechowywanie nasion może wiązać się z tym, że nie będą się one już nadawały do siewu. Sprawdźcie więc czy były szczelnie zamknięte i czy nieuległy zepsuciu.

Dodaj Komentarz