Zima w ogrodzie, jakie prace muszą być wykonanywane?

Zima w ogrodzie to nie tylko czas na zawieszenie świątecznych dekoracji. Początkujący ogrodnicy, zapewne nie wiedzą, że o ogród trzeba zadbać także zimą. Poradnik: Jakie prace muszą być wykonane zimą w ogrodzie.

Zima w ogrodzie, jakie prace muszą być wykonanywane?

Jesień to czas przygotowania roślin do zimy, jednak jeżeli nie zabezpieczyliście swoich roślin przed mrozem, jeszcze na początku grudnia możecie zabezpieczyć swoje rośliny przed mrozem. Chcąc chronić swoje krzewy i drzewa, przed odkształceniem bądź złamaniem warto, DELIKATNIE zrzucać z nich nadmiary śniegu. Pamiętajcie, że śnieg chroni wasze rośliny przed zimnem, dlatego szczególnie w miejscach, gdzie rosną bliny, nie warto odśnieżać. Kiedy nadchodzi odwilż, warto także zadbać o porządek w waszym ogrodzenie. Kiedy w waszym ogrodzie „zabraknie” śniegu waszym oczom mogą ukazać się liście, czy gałązki zalegające na grządkach i trawniku, dlatego warto sprzątnąć je delikatnie grabiami bądź innym narzędziem. Liście, które zaczną się rozkładać, mogą doprowadzić do wielu chorób waszego trawnika. Pod koniec grudnia warto rozpocząć bielenie drzew owocowych w celu zapobiegania pękaniu kory pod wpływem niskiej temperatury.

zima ogród

źródło: pixabay.com

W styczniu także nie powinniśmy zapominać o bieleniu naszych drzew. Styczeń to zazwyczaj słoneczne dni i mroźne noce co powoduje pękanie kory. Pamiętajcie także o regularnym sprawdzaniu waszych zabezpieczeń na roślinach, nie tylko w styczniu, ale także lutym. W każdym z zimowych miesięcy warto odgarniać, zalegający na trawnikach, czy innych miejscach śnieg pod drzewa i krzewy, a nadmiar na gałęziach delikatnie strząsać.

Zimowanie rośli uprawianych w pojemnikach

Najbezpieczniej jest takie rośliny przenieść do pomieszczenia zamkniętego, w którym temperatura będzie do 10 stopni Celsjusza. Kiedy pojemniki są za ciężkie, aby je przenieść, powinniśmy ustawić je na styropianie i owinąć słomianą matą a dla pewności użyć folii bąbelkowej, a na rośliny założyć grubą warstwę ściółki.

Dodaj Komentarz