Zrób to sam: Podpowiadamy jak przeprowadzić jesienne porządki w ogrodzie.

Jesienią rośliny przygotowują się do zimy. My też musimy im w tym pomóc, aby wiosną drzewa i krzewy znów pięknie zakwitły. Tutaj przypomnimy Wam o czym nie wolno zapomnieć przygotowując swój ogród do zimowego wypoczynku.

Porządki w rabatach

Jeśli chcemy, aby kwiaty w naszym ogrodzie kwitły jeszcze piękniej, jesienią należy usunąć wszystkie uschnięte liście i kwiatostany. W tym czasie sadzimy w rabatach kwiaty cebulowe, które zimują w gruncie, czyli na przykład tulipany, czy krokusy. Natomiast rośliny cebulowe, które nie zimują w gruncie należy wykopać, włożyć w papierową torbę i odstawić w suche, chłodne miejsce. Ziemię na rabacie warto przykryć kompostem, to wzbogaci glebę.

rabata

 Przygotowanie trawnika

W czasie jesieni nie strzyżemy trawnika tak nisko jak latem. Ostatni raz wjeżdżamy z kosiarką na końcu października lub na początku listopada. Nie zapominamy także o aeracji trawnika. Warto systematycznie zgrabiać liście z trawnika po to, aby śnieg ich nie przygniótł, ponieważ to może prowadzić do rozwoju pleśni, grzybów oraz rozwoju różnych chorób trawnika.

Przygotowanie krzewów

Jesienią należy w odpowiedni sposób przyciąć drzewka i krzewy. Pamiętajmy o tym, że każdy gatunek krzewu ma inne wymagania i zalecenia dotyczące przycinki. Dlatego zanim się za to weźmiemy, sprawdźmy kiedy i w jaki sposób nasz krzew, czy drzewo powinno zostać przycięte.

Nie zapomnij o nawozach

Najlepszym sposobem na wzbogacenie gleby w związki odżywcze jest kompost. Jeśli go zastosujemy, dostarczymy do ziemi wiele związków odżywczych. Przez to w przyszłym sezonie rośliny będą miały dobre warunki do wzrostu. Można zastosować również nawozy w granulacie, ale przed ich zastosowaniem trzeba przeczytać wszelkie zalecenia producenta i się do nich po prostu zastosować.

Zabezpiecz kwiaty i drzewa przed mrozem

Najbardziej narażone na przemarznięcie są róże. Jesienią warto wokół nich usypać mały kopczyk ziemi, to ochroni korzenie róż przed mrozem. Wiosną wystarczy rozgarnąć usypaną ziemię.

Natomiast ziemię, pod którą zasadziliśmy cebulki kwiatów możemy przykryć kilkucentymetrową warstwą słomy, gałązkami świerku, czy korą lub torfem.

Drzewa i krzewy zabezpieczymy przed mrozem agrowłókniną, matą słomianą lub tekturą falistą. Natomiast drzewa lub krzewy rosnące w donicach musimy postawić na styropianie i grubych deskach, a dookoła zabezpieczyć roślinę agrowłókniną.

ogród

Tych kilka prac porządkowych sprawi, że Twój ogród wiosna znów będzie wyglądał po prostu pięknie.

Dodaj Komentarz